بزرگترین موتورهای خودرو

موتورهای بزرگ خودرو در جهان

اکنون که استفاده از سیستم‌های پرخوران نظیر توربوشارژر و همچنین بهره‌گیری از الکتریکی سازی و هیبریدی کردن موتورها به روندی استاندارد تبدیل شده، به وضوح در حال مشاهده روند جایگزینی موتورهای بزرگ قبلی با نسخه‌های کم حجم‌تر و کوچکتر هستیم. هرچند بسیاری هنوز شخصیت و صدای یک پیشرانه V12، V10 و یا حتی V8 را قابل جایگزینی نمی‌دانند.

اکنون وضعیت به گونه ایست که اقتصاد مصرف سوخت، آلایندگی و اثرات سوء محیطی کمتر و هزینه‌های پایین‌تر اولویت بیشتری پیدا کرده‌اند. هرچند هیجان و لذت خاصی که توسط یک موتور بزرگ تولید می‌شود غیر قابل مقایسه است. اما این واقعیت نیز وجود دارد که موتورهای کوچکتر توانسته‌اند با کمک توربوشارژر و سوپرشارژر یا کمک موتور الکتریکی به همان پرفورمنس موتورهای بزرگ قبلی دست یابند و حتی به آن اضافه کنند.

در اینجا می‌خواهیم فهرستی از بازماندگان موتورهای بزرگ را ببینیم که هنوز در خودروهای مدل ۲۰۲۰ در حال هنرنمایی هستند.

بوگاتی شیرون

۸ لیتری W16

برای خرید یک شیرون از هر نوعی که باشد باید رقمی دیوانه کننده را پرداخت نمود. در عوض شاهکاری مهندسی و غولی غیر قابل جایگزین با پیشرانه‌ای W شکل و ۱۶ سیلندر با چهار توربین بزرگ و با حجم ۸ لیتر را در اختیار خواهید داشت که قدرت سرسام‌آور ۱۵۷۷ اسب بخار را در نسخه اسپرت ۳۰۰+ در اختیار شما می‌گذارد و البته برای آن باید نزدیک به ۳ میلیون دلار پرداخت نمود. با این خودرو شما قادر خواهید بود تا با سرعت ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید.

فورد Super Duty

۷.۳ لیتری V8

فورد سری F-250 و F-350 در مدل ۲۰۲۰ تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای را در زیر کاپوت خود دریافت نموده اند. موتور V8 قبلی ۶.۲ لیتری هنوز در دسترس است اما اکنون یک پیشرانه هشت سیلندر ۷.۳ لیتری نیز قابل انتخاب است. موتوری که ۴۳۰ اسب بخار نیرو و ۶۴۲ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند آن هم در دور موتور ۳۹۰۰ دور در دقیقه. مصرف سوخت این مدل ۱۵.۶ لیتر در صد کیلومتر اعلام شده اما با توجه به میزان بار و تریلر بکسل شده، گزارش‌های خریداران حتی مصرف سوخت ۴۷ لیتری را هم نشان می‌دهند!

رولزرویس کولینان/فانتوم

۶.۷۵ لیتری V12

کولینان اولین تلاش رولزرویس در بازار شاسی بلندهاست و این خودروی اشرافی می‌تواند از همان پیشرانه فانتوم با حجم ۶.۷۵ لیتر استفاده کند که قدرت ۵۶۳ اسب بخار و گشتاور ۹۰۰ نیوتن‌متر را در نهایت سکوت و آرامش تولید می‌کند. برای ورود به کولینان باید ۴۵۰ هزار و برای خرید فانتوم ۳۲۵ هزار دلار کنار بگذارید.

رم ۲۵۰۰ HD

۶.۷ لیتری ۶ سیلندر خطی

مدل‌های HD رم ۲۵۰۰ و ۳۵۰۰ را می‌توان با موتور توربودیزل کامینز که گشتاور ۱۱۵۲ نیوتن‌متری تولید می‌کنند سفارش داد. این موتور ۶.۷ لیتری البته ۸ سیلندر نیست. جالب اینکه با این گشتاور می‌توان با اتصالات بکسل مناسب در مدل ۲۵۰۰ تریلری تا ۸.۹ تن را کشید. در مدل ۳۵۰۰ با چرخ‌های عقب دوتایی می‌توان موتور کامینز ۴۰۰ اسبی و ۱۳۵۶ نیوتن‌متری را انتخاب کرد که حداکثر ظرفیت بکسل آن رقم شگفت‌انگیز ۱۵.۹ تن می‌باشد.

بنتلی مولسان

۶.۷۵ لیتری V8

اگر این بیماری کرونا نبود شاهد حضور مولسان در این لیست نبودیم زیرا قرار بود این پیشرانه قدیمی که در طول ۶۰ سال گذشته و از سال ۱۹۵۹ و به تعداد ۳۵,۸۹۸ دستگاه تولید شده، سرانجام بازنشسته شود. این پیشرانه ۵۳۰ اسب بخار توان و ۱۰۹۹ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. با کنار رفتن مولسان به عنوان پرچمدار بنتلی، این موتور نیز به پایان افسانه خود نزدیک می‌شود.

رولزرویس گوست

۶.۶ لیتری V12

رولزرویس اشرافی اما در سطح پایه شامل مدل‌های گوست و ریث/داون کوپه و کانورتیبل همگی با موتور ۶.۶ لیتری V12 عرضه می‌شوند که ویژگی قابل توجه آن صدای بسیار پایین و نرمی کار است. این موتور در گوست می‌تواند ۵۶۳ اسب بخار نیرو و ۸۲۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. هرچند مصرف سوخت بالای آن به میزان ۱۶.۸ لیتر شاید نکته‌ای منفی باشد اما برای خریدارانی که حدود ۳۱۲ هزار دلار برای آن می‌پردازند احتمالاً کوچکترین اهمیتی نخواهد داشت.

شورولت سیلورادو HD

۶.۶ لیتری V8

این موتور همان حجم موتور رولزرویس گوست را دارد اما در خودرویی بسیار متفاوت به کار رفته است. موتور ۶.۶ لیتری توربوی V8 با قدرت ۴۰۱ اسب بخار و گشتاور ۱۲۳۳ نیوتن‌متر قادر است ۸.۴ تن وزن را یدک بکشد. با مصرف سوخت ۱۵.۷ لیتری این خودرو هزینه‌های زیادی روی دست صاحب خود می‌گذارد هرچند باوجود فناوری‌های استفاده شده و انتقال نیروی چهار چرخ قیمتی مناسب دارد.

ب‌ام‌و سری ۷

۶.۶ لیتری V12

سریع‌ترین مدل سری ۷ هنوز از یک موتور ۱۲ سیلندر ۶۰۰ اسبی و ۸۵۰ نیوتن‌متری سود می‌برد. برخلاف موتور V12 رولز رویس که از همین معماری استفاده می‌کند، موتور BMW M760i طوری طراحی شده که صدای بلندتری تولید می‌کند و البته قدرت خطی و نرمی را در اختیار شما قرار می‌دهد. پیشوند M نیز نشان می‌دهد که می‌توانید هندلینگ و پرفورمنسی بالا بدون از دست دادن راحتی و آسایش را از آن انتظار داشته باشید.

لامبورگینی اونتادور

۶.۵ لیتری V12

لامبورگینی طرفدار موتورهای کوچک و توربو نیست. این موتور تنفس طبیعی هم که در اونتادور S قادر است ۷۳۰ اسب بخار نیرو و ۶۸۷ نیوتن‌متر گشتاور تولید نماید نمادی از توجه به همین موضوع است. سریع‌ترین نسخه یعنی SVJ با طراحی مجدد سرسیلندر، سوپاپ‌های تیتانیومی و مانیفولد اگزوز بهینه، تا ۷۹۱ اسب بخار نیرو و ۷۲۸ نیوتن‌متر تورک را به هر چهار چرخ گسیل می‌کند. صدای این پیشرانه یکی از خوش طنین‌ترین صداهایی است که از یک موتور شنیده می‌شود. هرچند گیربکس تک کلاچه قدیمی برای این خودروی ۵۱۷ هزار دلاری مورد انتقاد قرار گرفته اما چیزی از ارزش‌های آن کم نمی‌کند.

فراری ۸۱۲ سوپر فست

۶.۵ لیتری V12

این موتور ۱۲ سیلندر تاکنون مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است. شگفت‌آور اینکه این پیشرانه در حالی عرضه می‌شود که فراری اکنون از موتورهای V8 و توربو نیز بهره می‌برد. این موتور یک نسخه بزرگ شده از موتورهای V12 فراری F40 است که در F12 برلینتا نیز بکار رفته است. ۷۸۹ اسب بخار قدرت و ۷۱۷ نیوتن‌متر گشتاور به یک گیربکس هفت سرعته دوکلاچه اتوماتیک ارسال می‌شود تا شتاب صفر تا صدی ۲.۸ ثانیه‌ای را رقم بزند. رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر هم تنها ۷.۹ ثانیه طول می‌کشد.

منابع:

مجله خودرو پدال 

خودرو جدید

English