طرح پلاک سوم

طرح پلاک سوم خودرو، امسال به صورت محدود اجرا می‌شود

رئیس پلیس راهور ناجا از نصب پلاک سوم روی خودروها در سال ۹۹ خبر داد. این پلاک، نوعی چیپ الکترونیکی است که زیر شیشه‌ی جلو نصب می‌شود.

 به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نصب پلاک سوم روی خودروها یک قانون است که در سال ۸۶ تصویب شده است؛ اما در چند سال گذشته اجرایی نشده است. تمامی اطلاعات و مشخصات خودرو، در چیپ‌ها که موسوم به پلاک سوم هستند وجود دارد و مأموران راهور می‌توانند در لحظه ارکان خودرورا با اطلاعاتی که نزد پلیس است تطبیق دهند تا در لحظه ثابت ‌شود که این خودرو سرقتی است یا خیر. سردار سید کمال هادیانفر از اجرای طرح پلاک سوم برای خودروهای تازه‌تولید آبان‌ماه ۹۹ خبر داد:

برابر قانون پلیس راهنمایی و رانندگی جدا از پلاکی که روی خودرو در طرح تعویض پلاک نصب می‌کند باید یک پلاک سومی هم روی ماشین‌ها نصب می‌کردند که به آن پلاک سوم می‌گویند، پلاک سوم یک قانون است. این پلاک در قالب دو چیپ روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آئینه باید نصب شود که این چیپ اطلاعات VIN و سایر اطلاعاتی که نیاز است در یک حجم مشخص (۳۰ تا ۹۰ کیلوبایت) در آن چیپ گنجانده می‌شودو اطلاعات به صورت RFID دراختیار پلیس قرار می‌گیرد تا مأموران راهور بتوانند با دست‌افزارهایی که دارند این اطلاعات را بخوانند و به هویت اصلی مالک و خودرو پی ببرند.

با تدبیر فرمانده ناجا این موضوع در کمیسیون فناوری ناجا تصویب شد و قرار شد تا شرایطی را برای ساخت و تولید این چیپ‌ها ایجاد کنیم، فعلاً بحث مطالعات تمام شده و کار تولید در نمونه‌ها انجام می‌شود.

فعلاً پلاک سوم برای همه لازم‌الاجرا نیست

رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد:

امسال بنا داریم خودروهایی که به مراکز شماره‌گذاری کشور مراجعه می‌کنند، یعنی افرادی که برای نقل و انتقال یا سند زدن می‌آیند یا شماره‌های جدیدی که قرار است به پلاک‌ها اضافه شود مجهز به پلاک سوم شوند. البته فعلاً این طرح به صورت سراسری برگزار نمی‌شود و فقط برای افرادی است گفته شد.

پلاک سوم هویت اصلی یک خودرو را در لحظه به پلیس اعلام می‌کند

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه پلاک سوم مزایای بسیار فوق‌العاده‌ای برای راننده و مالک خودرو دارد، گفت:

یکی از موضوعاتی که در مورد پلاک سوم مطرح است، بحث مقابله با سرقت است. در سرقت‌هایی که رخ می‌دهد باید اصالت خودرو ثابت شود که فعلاً تنها ملاک اصالت برای پلیس پلاک است. مثلاً پلاک را می‌زنیم نوشته پراید سفید، پلاک شماره فلان با سامانه من همخوانی دارد ولی من شاسی موتور و VIN را در لحظه ندارم تا بررسی کنم ببینم آن خودرو سرقتی است یا خیر، درست است که در دست‌افزار این مشخصات را دارم ولی نمی‌توانم کاپوت هر ماشینی را بالا بزنم و شاسی را چک کنم.

English