رانا پلاس

انتشار مشخصلات نهایی نسخه جدید خودروی “رانا پلاس”

در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس و خبرنگاران از خطوط تولید گروه صنعتی ایران خودرو، مشخص شد که این خودروساز برنامه دارد تا نسخه ای جدید از «رانا پلاس» را عرضه کند.

مشخصات فنی رانا پلاس

در حال حاضر رانا پلاس با پیشرانه ۱.۶ لیتری TU5 تولید می شود و ۱۰۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر در اختیار راننده می گذارد. جعبه دنده ۵ سرعته دستی هم قدرت را به چرخ های جلوی این خودرو می رساند و همچنان از ساختار فرمان هیدرولیک در این سدان کلاس B استفاده می شود. دو کیسه هوا، ترمزهای دیسکی جلو، تریم داخلی پارچه، کروز کنترل، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، شیشه ها و آینه های برقی و… از جمله امکانات رانا پلاس است.
204.jpg

حال با توجه به جزئیات موجود در نمایشگاه داخلی سازی ایران خودرو، مشخص است که این خودروساز برنامه ارتقای دوباره رانا پلاس را در آینده نزدیک دارد. پیش از این هم برخی مدیران ایران خودرو به صورت رسمی اعلام کرده بودند که رانا پلاس تنها در این نسخه تولید نخواهد شد و قرار است تا نمونه های به روزتری از این خودرو به مرحله تولید برسد.

آپشن های جدید رانا پلاس

4.jpg

ایران خودرو می خواهد تا به جای پیشرانه TU5 از پیشرانه EC5 در این خودرو استفاده کند. پیشرانه EC5 در اصل نمونه ارتقا یافته TU5 توسط گروه PSA است که همچنان در محصولات پژو و سیتروئن استفاده می شود. این پیشرانه که برای تولید K132 به داخلی سازی فراتر از ۹۰ درصد رسیده است، می خواهد تا بزودی در زیر کاپوت رانا پلاس قرار بگیرد.

پیشرانه ۱.۶ لیتری EC5 قدرتی نزدیک به ۱۱۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۵۰ نیوتن متر تولید می کند. این قوای محرکه دارای زمان بندی هوشمند سوپاپ ها است و از پمپ روغن متغیر در آن استفاده شده است.

3.jpg
همچنین در رانا پلاس جدید، جعبه دنده ۶ سرعته دستی به پیشرانه EC5 متصل می شود و قدرت را به چرخ های جلو می رساند. از سویی فرمان کمکی برقی هم جایگزین سیستم هیدرولیک شده و باعث می شود تا حدود ۴ اسب بخار از هدر رفت توان حرکتی جلوگیری شود.

در بحث ارتقای امکانات رانا پلاس جدید، حضور آپشن هایی چون دوربین عقب، چراغ روشنایی روز، سقف شیشه ای (پانورامیک ثابت با سایه بان دستی)، ترمز عقب دیسکی، نمایشگر لمسی، رهیاب ماهواره ای، تریم داخلی چرم و پارچه، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سامانه پیشگیری از هرزگردی، سیستم کنترل حرکت در سربالایی و… مطرح شده است.

6.jpg
به عبارت ساده تر ایران خودرو سعی دارد تا با عرضه نسخه های جدیدتر و کامل تر رانا پلاس، بازار خودرو را از پژو ۲۰۶ صندوق دار به سمت نمونه ایرانیزه این خودرو بکشاند.

در حال حاضر تولید رانا پلاس در ایران خودرو آغاز شده و این خودروساز برنامه دارد تا از اواخر تابستان سال جاری، این سدان کلاس B را به دست خریداران برساند.

منبع:

عصر ایران

خودرو جدید

English