پیشرانه

تغییر مکان پیشرانهٔ خودروهای مختلف در دنیای رندرها

مصداق بارز تغییر مکان پیشرانه در یک خودرو، شورلت کوروت است که در نسل C8 موتور آن از جلو به وسط منتقل شده است. حال با وجود این تغییر بزرگ در کوروت، ممکن است خیلی‌ها کنجکاو باشند ببینند که اگر مکان پیشرانهٔ برخی از شناخته‌شده‌ترین خودروهای اسپرت و سوپراسپرت تغییر کند چه شکلی می‌شوند.

بدین منظور رندرهایی طراحی شده که این خودروها را با محل متفاوت پیشرانه به تصویر کشیده است. از هرکدام از این خودروها دو رندر طراحی شده که اولی شکل کلی خودرو را نشان می‌دهد و دومی با برشی دقیقاً چگونگی قرار گیری پیشرانه در محل جدید را نمایان می‌کند.

آکورا NSX

محل پیشرانه: جلو

 

آکورا NSX در حالت عادی سوپراسپرتی موتور وسط است اما کاپوت کشیدهٔ آن در این رندر نشان می‌دهد که پیشرانهٔ 3.5 لیتری V6 آن حالا در کجا قرار گرفته است. البته در این رندر موتور به‌صورت عرضی در جلوی NSX نصب شده که تأثیری منفی بر توزیع وزن خودرو می‌گذارد.

آستون‌مارتین DBS

محل پیشرانه: عقب

 

آستون‌مارتین برای چندین دهه است که به ساخت بهترین گرند توررهای موتور جلوی دنیا مشغول است. بااین‌حال طی سال‌های اخیر این شرکت با مدل‌های والکری و والهالا، روی سوپراسپرت‌های موتور وسط تمرکز کرده است؛ اما در این رندر، پیشرانهٔ V12 مدل DBS به عقب خودرو منتقل شده است که قطعاً هیچ‌گاه به واقعیت تبدیل نخواهد شد.

تویوتا سوپرا

محل پیشرانه: وسط

 

اگر پیشرانهٔ تویوتا سوپرا به وسط منتقل شود چیز بدی از آب درنمی‌آید؛ اما در این رندر هرچند طراح ادعا می‌کند سوپرا را به‌صورت موتور وسط طراحی کرده ولی به نظر می‌رسد پیشرانهٔ شش سیلندر خطی آن روی چرخ‌های عقب قرار گرفته باشد. به همین دلیل، در اینجا سوپرا بیشتر شبیه خودرویی موتور عقب به نظر می‌رسد.

پورشه 911

محل پیشرانه: وسط

 

اصالت پورشه 911 موتور عقب بودن آن است و اگر پیشرانهٔ آن جایی غیر از عقب نصب شود حتی شاید نتوان آن‌را 911 دانست. بااین‌حال در این رندر پیشرانهٔ 911 به وسط خودرو منتقل شده که احتمالاً هرگز رنگ واقعیت نخواهد گرفت. البته کسانی که یک پورشهٔ موتور وسط می‌خواهند می‌توانند مدل کیمن را انتخاب کنند.

نیسان GT-R

محل پیشرانه: وسط

 

نیسان GT-R در دنیای خودرو یک اثر باستانی محسوب می‌شود و در حال حاضر بسیار دوست داریم سازندهٔ ژاپنی زندگی جدیدی به این گودزیلا ببخشد. شاید موتور وسط شدن GT-R هم ایدهٔ بدی نباشد زیرا بخش عقبی کشیدهٔ آن برای جای دادن یک موتور V6 مناسب به نظر می‌رسد.

فورد موستانگ

محل پیشرانه: وسط

 

یک ماسل کار اصیل مثل فورد موستانگ هرگز نمی‌تواند موتور وسط باشد ولی در دنیای رندرها همه‌چیز امکان دارد. هرچند به‌احتمال‌زیاد در واقعیت هیچ‌گاه موستانگ موتور وسط را نخواهیم دید اما درهرحال جای دادن یک موتور V8 بزرگ در پشت کابین موستانگ می‌تواند بسیار دشوار باشد.

دوج وایپر

محل پیشرانه: عقب

 

تاکنون رندرهای زیادی از وایپر موتور وسط دیده‌ایم اما این رندر متفاوت است زیرا موتور وایپر را به عقب منتقل کرده است. البته اگر پیشرانهٔ غول‌پیکر و سنگین وایپر روی چرخ‌های عقب قرار گیرد، هرچند در خط مستقیم شتاب فوق‌العاده‌ای را فراهم می‌کند اما هندلینگ فاجعه‌باری را به همراه خواهد داشت.

English