قطعات خودرو

ارائه راهکار برای حل مشکلات کمبود قطعات خودرو در بازار ایران

 سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران گفت: تا بهمن‌ماه پارسال مشکل کمبود قطعه در بازار نداشتیم، اما به دلیل شیوع کرونا با بسته شدن مرزها و گمرکات به‌ویژه مرزهای امارات و ترکیه که عمده واردات از آنها انجام می‌شد، مواجه شدیم و نتوانستیم قطعه و مواد اولیه مورد نیاز را وارد کنیم.

«سیدمهدی کاظمی» امروز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، همچنین به افزایش نرخ ارز اشاره کرد که واردکنندگان را با چالش‌هایی مواجه کرد و گفت: کمبود مواد اولیه و قطعات، در نهایت به گرانی دامن زد.

کاظمی خواستار آن شد تا دولت ارز مورد نیاز قطعه‌سازان را با قیمت ثابت در اختیارشان قرار دهد، همچنین با گمرکات کشورهایی که با آنها از طریق هوایی، زمینی، ریلی و دریایی ارتباط داریم از جمله ترکیه و امارات وارد تعامل شود تا مشکلات کاهش یابد.

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران تاکیدکرد:‌ کاهش تعرفه‌های واردات و تسهیل در امور، دیگر خواسته این صنف از مسوولان است.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ محاسبات کمیسیون اقتصادی این اتحادیه نشان می‌دهد که میزان نیاز ارزی اعضای اتحادیه حدود ۱۱۲ میلیون دلار است.

کاظمی اظهارداشت: در تامین قطعات مورد نیاز خودروهای داخلی مشکلی وجود ندارد، همچنین این مشکلات برای خودروهای چینی به دلیل تداوم مراودات با تجار و تولیدکنندگان این کشور کمتر است، اما عمده مشکلات مربوط به خودروهای خارجی است.

منبع:
ایرنا 

English